Turėk didelių sumanymų, bet džiaukis mažais malonumais.

Kelionės, vaikai, zumba, big data, slidinėjimas, gėlės, skanumynai, rankdarbiai ir kitos malonios smulkmenos.

Smagu, kad užsukot :)


2010 m. lapkričio 30 d., antradienis

Natūralus rankų darbo muilas


Vakar turėjau pirmą progą gyvai papasakot apie tai kas yra rankų darbo muilas ir kaip jis gaminamas. Ačiū, Vitalijai iš PTC :)

Kaip ir žadėjau, įdedu paskaitos santrauką. Klauskite, jei kas neaišku :)

Natūralumas šiuo metu labai populiarus. Dauguma prekių yra „bio“, „eko“ ir „organic“  Tačiau šie užrašai tik parodo, kad produkte yra natūralių komponentų, greta gausybės chemijos medžiagų. Per odą ir kvėpavimo takus į organizmą patenka mūsų naudojamų priemonių dalis. Tai gali būti konservantai, petrochemikatai, sintetiniai kvapikliai ir pan. Arba natūralūs aliejai, eteriniai aliejai, vaistažolės, medus, šilkas, molis ir pan. Ką renkatės? ;)

Smalsumo ir įdomumo vedama susidomėjau rankų darbo muilu. Ir mane šis procesas ir patys muilai labai įtraukė. Džiaugiuosi, kad toks muilas patinka ne man vienai. Pabandysiu trumpai papasakot apie šį stebuklą – natūralų, švelnų, maitinantį ir drėkinantį rankų darbų muilą. Šis muilas paprastai yra daromas iš augalinės kilmės medžiagų, todėl yra sveikas mums ir draugiškas aplinkai.

Neseniai į rankas pateko brangus itališkas muilas „organic“. Ant dėžutės rašo, kad pagamintas iš alyvuogių aliejaus ir jame yra net 40 proc. alyvuogių aliejaus!:) Tuo tarpu rankų darbo muile 100 proc. augalinių aliejų.

Kas yra muilas? Chemiškai – tai riebiųjų rūgščių natrio druskų mišinys, kuris gaunamas sumaišius aliejus su natrio šarmu. Paprastai tariant tai aliejai, kurie paveikti šarmo tapo muilu. Be muilo, dar yra ir muilo produktai, kurie daromi iš aktyviųjų medžiagų, pagrinde iš naftos produktų, natrio lauril sulfato ir pan. su dažikliais ir aromatizatoriais...

Saponifikavimas, arba muilinimas – taip vadinamas procesas, kuriuo metu aliejai sumaišyti su šarmu virsta muilu. Be muilo šios reakcijos metu susidaro ir glicerinas. Tai brangi ir vertinga medžiaga, kuri padeda odai išlaikyti reikiama drėgmę, suteikia minkštumo ir švelnumo. Pramoninio muilo gamintojai jo muile nepalieka, filtracijos metu jis pašalinamas ir panaudojamas odos kremų gamyboje. Rankų darbo muile išlieka visas natūraliai susidaręs glicerinas (jo muile būna apie 10 proc.)

Šarmas – medžiaga, kuri paverčia aliejų į muilą ir gliceriną. Seniau pelenai buvo šarmo šaltiniu. Šiuo metu naudojamas grynas šarmas: NaOH kietam muilui arba KOH skystam muilui. Šarmo kiekis tam tikram muilui apskaičiuojamas labai tiksliai ir individualiai skaičiuoklių arba saponifikavimo lentelių pagalba. Tačiau kiekviename muile paliekamas laisvų aliejų perviršis, kuris maitina odą ir užtikrina, kad galutiniame produkte neliktų nesureagavusio šarmo. Kadangi šarmas pilnai sureaguoja ir muile jo nelieka, jis nėra minimas muilo sudėties aprašyme. Tiesiog nurodoma „saponifikuoti aliejai“.

Muilo gaminimo būdai. Labai populiarus būdas yra vaikiško muilo perlydimas ir pripildymas aliejais ir kt. priedais, ir tokį muilą vadina rankų darbo  Čia kalba eina ne apie tokį muilą. Kalbama apie muilo gaminimą šaltuoju arba karštuoju būdu. Karštuoju būdu muilas „verdamas‘ 5-6 val., kaitinant aliejaus ir šarmo tirpalo masę ant vandens vonelės. Tokį muilą galima naudoti iš karto.
Šaltuoju būdu aliejai nekaitinami, o tik pašildomi tiek, kad kietieji aliejai susimaišytų su skystais aliejais. Iš vandens ir šarmo padaromas tirpalas, kurio temperatūra tiesiog maišant pakyla virš 100 laipsnių (dirbant su šarmu būtina laikyti atsargumo priemonių: pirštinės, akiniai; šarmo granulės pilamos į vandenį, o ne atvirkščiai, maišyti lauke arba gerai vėdinamoje patalpoje). Kai šarmo tirpalo ir aliejų temperatūra susilygina, atsargiai šarmo tirpalas įpilamas į aliejus ir maišoma, kol masė bus panaši į tirštą grietinę, t.y. pasieks „pėdsako“ fazę. Įdedami priedai ir eterinis aliejus (EA). Muilas išpilstomas į formas, paliekamas šiltai 12-24 val. kol sustings. Sustingęs muilas supjaustomas ir paliekamas „brandintis“ 6 sav. Gerai vėdinamoje patalpoje. Per šį laiką iki galo įvyksta muilinimo procesas, išgaruoja vandens perteklius, muilas galutinai sukietėja.

Muilo laikymas. Rankų darbo muilas turi būti laikomas sausai, aplink jį turi cirkuliuoti oras ir nesikaupti vanduo, tada jis neištiš ir tarnaus ilgiau.

Dažniausiai naudojami aliejai.Kokoso aliejus – dažniausiai naudojamas pagrindas rankų darbo muilo gamyboje.. Jis suteikia muilui kietumo ir puikiai putoja. Tačiau vien iš kokoso aliejaus pagamintas muilas sausintų oda, todėl dedami kiti aliejai: palmių, sviestmedžio, alyvuogių, saulėgražų, palmių branduolių.
Labai geromis savybėmis pasižymi vien tik iš alyvuogių aliejaus pagamintas muilas. Į tokį muilą dėl kietumo įdedama šiek tiek kokosų aliejaus arba bičių vaško.
Brangus aliejai, tokie kaip kviečių gemalų, saldžiųjų migdolų, makadamijų ir kt. dedami po to, kai muilas prasiekia „pėdsako‘ fazę.
Gaminant muilą drėkinamųjų ir maitinamųjų savybių turintis sviestmedžio aliejus išlieka nepaveiktas cheminės muilinimo reakcijos, todėl muilo gabaliuke išlieka jo vertingosios savybės ir jis raminamai veikia jautrią odą.
O kad dar aišiau būtų, įdedu pagrindinę informaciją apie muilo gaminimą iš knygos "Rankų darbo muilas", receptukų susirasite patys, jų pilna internete ;) Kadangi nuotraukos darytos naktį, tai ir kokybė atitinkama...
Gražių muiliukų! :)
Дерзайте :)
14 komentarų:

 1. Oi, darbštuolė. Ačiū. Labai informatyvus pasakojimas ir "apetitni" muiliukai.

  AtsakytiPanaikinti
 2. o kur perkate šarmus (NaOH ir KOH)?
  ir dar: o galima nedėti eterinių aliejų?
  :))

  AtsakytiPanaikinti
 3. Avsista arba Faschem
  Galima nedet, bet maloniau, kai ideta ;)

  AtsakytiPanaikinti
 4. Labas vakaras,norejau paklausti,ar Jus parduodate siuos grazius muiliukus?Jei taip,tai kokios ju kainos ir kaip juos uzsisakyti?

  AtsakytiPanaikinti
 5. o visgi ... kur perkate tuos geruosius šarmus (NaOH)?

  AtsakytiPanaikinti
 6. Jau rasiau pries tai: Avsista arba Faschem ;)

  AtsakytiPanaikinti
 7. Del muiliuku rasykit i pasta. Siuo metu is tu pagamintu jau beveik nieko neturiu. Bet dar gaminsiu;)

  AtsakytiPanaikinti
 8. o muilo gamybai kokio reikia termometro? Iki 200 laipsniu, iki 110 neuzteks?

  AtsakytiPanaikinti
 9. As turiu iki 150 laipsniu. Is tikuju termometras reikalingas nustatyti 40-50 laipsniu temperaturai. Manau uztektu ir iki 110, tik gal nereiketu jo kisti i ka tik sumasyta sarmo tirpala, nes ten temperatura virs 110 laipsniu gali buti.

  AtsakytiPanaikinti
 10. Pauiki paskaitele buvo, labai aciu, nors vaikai ir neleido labai idemiai isklausyti, bet uzkabino :) vasara gaminsiu kastilija. Jos nusipirkau is Jusu ir isties man 100% pakeite sampuna. Plaukai blisga, svelnus, dingo niezulys ir pleiskanos!!!! Nuostabu :)))))

  AtsakytiPanaikinti
 11. www.wilara.lt prienuose parduoda natrio šarmą

  AtsakytiPanaikinti
 12. Siūlome apsilankyti į naujai kuriamą tinklapį kur galima įsigyti silikonių formų muilų ir žvakių gamybai
  www.silikon.lt

  AtsakytiPanaikinti
 13. Rankų darbo muilas dabar mano mėgstamiausia prausimosi priemonė. O šie muilai dar ir kaip puošmena vonioje atrodo, nes yra labai gražūs.

  AtsakytiPanaikinti
 14. Laba diena, o galėtumėt dar nufotografuoti 17 puslapį šio žurnalo, kur yra Saponifikacijos lentelė. Iš anksto dėkoju!!

  AtsakytiPanaikinti